Potrzebujesz tanich podręczników i szukasz sprawdzonych miejsc w sieci, w których mógłbyś je zdobyć? Nic prostszego! Księgarnia internetowa podręczniki (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2020-2021-ksiegarnia-internetowa-a-562.html) sprzedaje w bardzo atrakcyjnych cenach. Czy jednak zakupy za pośrednictwem internetu okazują się korzystniejsze cenowo od zakupów w sklepach i księgarniach stacjonarnych?

Księgarnia stacjonarna czy księgarnia internetowa

Jakie są plusy i minusy zakupów stacjonarnych i online? Czy opłaca się jeszcze kupować podręczniki w lokalnych księgarniach? Plusem takiego rozwiązania jest niewątpliwie natychmiastowa dostępność. Czasami zdarzają się sytuacje nie cierpiące zwłoki, jeśli pilnie potrzebujemy danej pozycji i decydujemy się na zakup stacjonarny, otrzymujemy zazwyczaj produkt od ręki. Na tym jednak zalety takiego rozwiązania właściwie się kończą. Dlaczego? Otóż ceny lokalne bywają czasami aż o połowę wyższe niż w sieci. Co wpływa na ten stan rzeczy i dlaczego ten sam produkt może tak bardzo różnić się cenowo? Księgarnie stacjonarnie muszą liczyć się ze znacznie większymi wydatkami: wysokie ceny prądu, koszt wynajmu powierzchni handlowej, transport, koszty pracownicze to tylko część ukrytych nakładów pieniężnych. Do tego dochodzi również marża – a ta w zależności od punktu może być właściwie dowolna i zależy od właściciela lokalu. Księgarnie internetowe pozbawione są większości wydatków z którymi muszą borykać się księgarnie stacjonarne. Minusem tego rozwiązania jest oczywiście czas oczekiwania na dostawę, jednak zazwyczaj wynosi on 2-3 dni robocze, jeśli nie postanowimy zostawić wszystkiego na ostatnią chwilę, nie powinien to być większy kłopot.

Dlaczego podręczniki są takie drogie?

Koszt podręczników i wyprawki dla dziecka może wahać się w przedziale 400-1000 zł (w zależności od tego czy decydujemy się na nowe, bądź używane egzemplarze). To zdecydowanie kwota, która potrafi wbić w fotel niejednego rodzica. Dlaczego zatem podręczniki są tak kosztowne? Co wpływa na bardzo wysoką cenę, na którą nie stać wielu rodziców? Na koszty podręczników wpływa kilka czynników, nie jest to bowiem tylko czysty tekst, każdy podręcznik zawiera tabele, ryciny, zdjęcia, mapy, kolorowy druk, do tego dochodzą również prawa autorskie oraz licencje – to wszystko niestety wiąże się z kosztami. Być może rozwiązaniem okażą się e-podręczniki, z których coraz chętniej korzystają nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Jest to wygodny i zdecydowanie tańszy sposób na naukę. Coraz częściej możemy także spotkać nauczycieli, którzy całkowicie rezygnują z papierowych podręczników, uważając je za przeżytek – wystarczy przecież egzemplarz na USB prosto od wydawcy, aby móc zaprezentować go podczas lekcji.